Jak dlouho vydrží henna na kůži?

henna-ruce

To je otázka, kterou při malování dostávám velmi často. Jak je možné, že někomu vydrží henna na kůži 3 týdny a jinému 5 dní?

Tady záleží na mnoha okolnostech, některé jsou ovlivnitelné, jiné ne. Pojďme se na ně blíže podívat.

Ovlivnitelné faktory jsou:

  • Kvalita henny,
  • příprava kůže před malováním,
  • péče o kůži po malování,
  • umístění obrázku na těle,
  • teplota a čas.

Neovlivnitelným faktorem je typ vaší kůže.

Jaký máme typ kůže ví jen velmi málo lidí. Orientovat se můžeme podle toho, jak se opalujeme. Pokud se opalujeme dobře, máme dobrou pigmentaci a henna se na naší kůži vybarví sytě. Tady nezbývá nic jiného než to vyzkoušet na vlastní kůži.

Kvalita henny

Na co si musíte dát pozor, když si kupujete hennu? Rozhodující je vždy složení. Ne všechny produkty jsou přírodní nebo „bio“, i když se takto propagují. Kvalitní a 100 % přírodní henna neobsahuje vůbec žádné chemické přísady.

Přírodní produkt je pouze v podobě prášku. V obalu najdete jen prášek. Žádné katalyzátory nejsou nutné, pokud se opravdu jedná o přírodní barvu.

Země původu – nekupujte zahraniční produkty bez certifikace! Mohou obsahovat chemii, i když není uvedena ve složení. Některé země jako například Egypt nemají povinnost uvádět veškeré přísady ve složení. To samé platí pro Maroko, Indii a Írán. Barvy z těchto zemí kupujte pouze, pokud mají BDIH, Standard Ecocert nebo Vegan certifikaci.

Prášek z henny, který používám já pochází z nejlepší pěstitelské oblasti, rodinné farmy v Rádžasthánu v Indii, je notifikována v CPNP (Cosmetics Products Notification Portal) s platností v celé EU. Před zabalením do vzduchotěsné nádoby se třikrát prosévá, aby si zachovala čerstvost po celá léta. Dá se z něj vyrobit krémová strečová henna pasta, se kterou dokonale vymalujete i ty nejmenší detaily.

Další okolností je skladování henna pasty. Jak hennu skladovat, aby neztrácela svou schopnost barvit najdete v každém zaslaném balíčku s hennou, kterou pro vás každý týden pečlivě míchám.

Příprava kůže před malováním

Před malováním je dobré místo, kam budeme malovat připravit. Tedy zbavit ho mastnoty a zbavit se nejsvrchnějších buněk pokožky, buď jemným peelingem, nebo saunováním.

Tady najdete pár tipů, které je dobré následovat, ať už se necháte malovat ode mě, nebo se malujete sama.

Péče o kůži po malování

Pro sloupnutí henna pasty nepoužívejte vodu, pouze mechanicky odrolte, případně dočistěte olejem. Poté namažte bambuckým máslem.

Udržujte pokožku hydratovanou a před kontaktem s vodou obrázek namažte vrstvou mastného krému, nebo bambuckého másla.

Vyhněte se peelingu, přílišnému tření, sauně, bazénu a dlouhodobému máčení.

Článek o tom, jak se o hennu po malování postarat, aby vám obrázek na kůži vydržel co nejdéle si můžete přečíst tady.  

Umístění obrázku na těle

Henna obsahuje červenooranžové barvivo lawson. Molekula barviva a je schopna projít vnější vrstvou pokožky. Tam se váže na keratin, který vnější vrstvu kůže tvoří a obarví kůži oranžově až tmavě hnědě. Naše kůže je na různých místech jinak silná. Na dlaních a chodidlech je silnější, proto na těchto místech dosáhneme hodně syté hnědé barvy. Nejslabší kůži máme na obličeji a v dekoltu, proto je na těchto místech zbarvení světlejší.

Když malujeme na ruku, tak na předloktí bude obrázek světlejší, než na hřbetu ruky a nejtmavší bude na prstech ruky.

henna na ruce

Teplota a čas

Pro navázání barviva na kůži je důležitý dostatečný čas působení pasty na těle a teplo.
Henna sice viditelně obarví pokožku už v řádu minut, ale pro intenzivnější vybarvení a delší trvanlivost je třeba, aby barvivo proniklo do pokožky hlouběji.
Obvykle se pasta nanáší večer a nechává se působit přes noc. Po odstranění pasty je vzor na kůži světlejší (oranžovo-červený) a během 2-3 dnů tmavne do hněda.

Henna se lépe vybarví, když je venku tepleji, protože tím je i teplota našeho těla vyšší. I proto se maluje hennou v letních měsících na festivalech venku a v chladnějším počasí uvnitř budov, kde snáze udržíme vyšší teplotu našeho těla.  

Skrze hennu objevujeme něžnou a smyslnou krásu našich těl, dotýkáme se atmosféry dávných rituálů. Každé malování je jedinečné, zdůrazňuje naší vnitřní krásu a přitahuje pozornost.

Pokud se chcete malování hennou naučit, ráda vám budu na ceste průvodkyní.