Imbolc a Hromnice

snezenky ve snehu

Hromnice navazují na daleko starší tradici Keltů svátku Imbolc. Keltové tento svátek slavili za soumraku 1. února.

Tento svátek přináší nový začátek. Nese s sebou panenskou, oživující, omlazující energii. Imbolc je oslava naděje.

Zima se láme a bohyně Brighid (nejmladší ze všech bohyň novodobého keltského Kola roku) probouzí zemi z dlouhého zimního spánku. Je to svátek světla, ohňů, očisty, naděje a nových začátků.

O Imbolcu se tradičně vykonávají rituály očisty, například koupáni v ledové vodě. Můžeme zvolit i méně drsné způsoby, já volím teplou bylinkovou koupel :-).

Tradičně se zapalují bílé svíčky a „vnáší se světlo“ do každého pokoje v domě.
Záměrem je očistit prostor a vpustit do něj esenci mladé, energické, krásné bohyně Brighid. Vše zimní, strnulé, temné a chladné musí pryč z našich domovů, těl i srdcí.

Máte-li vodu ze studánky, kterou jste si nabraly za úplňku, můžete pomocí rozprašovače očistit sebe i prostor kolem vás, udělat důkladný úklid, otevřít na chvilku všechna okna a dveře, aby vše staré mohlo „odletět“ pryč.

Symbolem keltského svátku Imbolc je Brigitin kříž, vázaný ze slámy nebo větviček, který se pro ochranu zavěšoval na domovní dveře.

brigity-kriz

Na Hromnice o hodinu více.
To je pořekadlo, které si vybaví mnoho z nás. Na Hromnice by měl být den již o hodinu delší než při zimním slunovratu. V našich zeměpisných šířkách to je dokonce o hodinu a dvacet minut.

Slovanská obdoba svátku Imbolc -„Hromnice” původně souvisela s Perunem, bohem hromu a blesku, který burácivě vyhání všechny démony zimy. Slaví se 2. 2.

Mezi zvyky patřil rituál první orby nebo návštěva u posvátné studánky. Zapalovaly se posvátné ohně, které měly očistný charakter a zaháněly zlé duchy.

Součástí křesťanského obřadu je svěcení svící, takzvaných hromniček. Ty se za bouří zapalovaly v oknech pro ochranu domu nebo hospodářství před bleskem.

Na Chodsku se zapálená hromnička dávala do ruky umírajícímu, jinde se stavěla vedle lůžka – měla posvítit duši na cestu do věčnosti.

Hromnice jsou časem vize a počátku stejně jako Imbolc.

hromnice-svice

S Imbolcem jako by přišly první impulsy k realizaci našich vizí a plánů pro letošní rok, začínají se otevírat první možnosti, nabídky, první chuť něco skutečně udělat.

Vnímáte změnu, která se v tomto období v přírodě (i v nás) odehrává? Je velmi křehká, stejně jako první sněženky a krokusy. Ale už je cítit.