Litha, letní slunovrat a svatojánská noc

symbol slunovratu

Letní slunovrat je doba, kdy slunce dosahuje svého nejvyššího bodu nad obzorem. Je to čas plný energie, světla a plodnosti, který lidé po celém světě oslavují už tisíce let.

Ožívají tajemné síly země, léčivá síla Slunce a vody a příroda jako celek vyzařuje kouzelnou energii. Vnitřně se ladíme na světlo. Země se otevírá a je ochotna vydat nám své poklady.

Období letního slunovratu se nazývá Litha. Je 4. svátkem kola roku a spojuje se s elementem vody a ohně.

voda

Patronkou letního slunovratu je ve slovanském Kole roku bohyně vody Vltava a Rusalka, v irské mytologii je to bohyně vody Domnu.

Voda je ženský element a je spojena s emocemi. Proto je vhodná doba na jakoukoli práci s nimi. Vodní živel Lithy nás podpoří ve zpracování a vyčištění starých křivd a nepříjemných prožitků, které máme v těle. Využijte tento čas na sebepéči a seberozvoj. Je čas na sociální kontakt, povídání si, úsměvy, práci s tělem, masáže a pečování o sebe i o druhé.

Letní slunovrat je časem, kdy se provádějí rituální očistné koupele. Navštěvují se léčivé prameny nebo studánky v okolí.

žena v bílém

Tradicí pocházející z východní Evropy jsou Kupadla (Koupadla) či Kupadelné svátky.

Lidé se odívali do bílých šatů a květinových věnců. Někde to bývalo i to jediné, co měli na sobě (ženy na hlavě a muži kolem beder).

Vydávali se k vodě, aby skrze koupele uctili vodu, přivolali déšť a podpořili vláhu země, ohněm teplo a hojnou úrodu sexuální nevázaností. V textech kupadelných písní se objevuje motiv sňatku bratra a sestry, ohně a vody, tedy dvou hlavních živlů tohoto svátku.

Svatojánská noc

navazuje na oslavy letního slunovratu. Naši předkové věřili, že právě noc z 23. na 24. června má magickou moc a díky tomu vznikla pro tento čas řada tradic. Některé jsou spojeny se zdravím, jiné s milostnou magií a štěstím.

Na svatojánskou noc se Země otevírá a začíná vydávat své dary, zatím především ve formě listů a léčivých bylin. Rostliny jsou v tomto období nejsilnější.

kytice

Důležitým prvkem svatojánských slavností byla svatojánská kytice, tzv. devatero kvítí.

Její skladba se krajově liší. Oblíbená je především mateřídouška, třezalka, kopretina, zvonek a chrpa. Devatero kvítí se využívalo pro milostnou magii. Dívky, které mlčky, v tichosti a bez ohlédnutí natrhají devatero kvítí a vloží je pod polštář, budou mít sen o budoucím manželovi.

oheň

O svatojánské noci se zapalovaly velké ohně. Lidé také věřili v očistnou sílu těchto ohňů, proto je přeskakovali. Kolem ohňů se tančilo, veselilo a hrály se různé hry. Zapalovaly se ohně z devatera dřev a udržovaly se celou noc.

Lidé věřili, že tím Slunci dodají sílu, o kterou po slunovratu začne přicházet. Uhlíky ze slunovratových ohňů se rozhazovaly po polích pro zajištění dobré úrody.

Lidé na večer zapalovali ohně a nad ránem se vydávali ke studánce či jinému prameni. Dopřávali si ponor do vody a do hlubin své vlastní duše.

Tipy na oslavu letního slunovraut a svatojánské noci

  • Zapálení ohně

Oheň je symbolem slunce. Pokud nemáte možnost zapálit skutečný oheň, stejně tak vám poslouží i svíčky.

  • Vytvoření slunečního kruhu

Vytvořte symbol slunečního kruhu z květin, kamenů, svíček, nebo krystalů a projevte vděčnost Slunci.

  • Sběr bylin

Je ideální doba na sběr léčivých bylin. Byliny sbírané v den slunovratu mají nejvyšší účinnost, protože léčivá síla slunce vrcholí. Já v tento čas sbírám bylinky do směsí na ženskou bylinnou napářku. Jsou opravdu hodně silné.

  • Rituální očistné koupele

Vědomý ponor do vody, návštěva léčivého prameny nebo studánky v okolí.

  • Vystavte se slunci

a jeho paprskům a představujte si, jak vašemu tělu dodávají sílu a uzdravují ho.

  • Připravte si kouzelný nápoj z bylin

Můžete si připravit nápoj z bylin (kopřivy, listy pampelišky, jitrocele, řebříčku, květy sedmikrásky, listy vlašského ořechu, listy břízy, jetele, přesličky a květ měsíčku). Podle receptu předků byste měli od každé byliny použít tři kusy, zalít litrem vroucí vody a nechat 10 minut louhovat. Čaj se pak rozdělí mezi všechny členy rodiny pro společné zdraví.

Začíná nejteplejší část roku a v přírodě také doba největší hojnosti a plnosti. Čas radosti a letní pohody. Nechte se obejmout slunečními paprsky a usmějte se na sebe i svět kolem vás.

Krásný letní slunovrat.

Zdroje: wikipedie.org, knihy – Novodobé ženské rituály, Magické slavnosti letního slunovratu.