Menstruace je naší součástí

menstruace je dar

Menstruace je naší součástí. Provází nás a bude cca 35 let života (je úžasné si toto uvědomit, že?).

Na pátečním ženském kruhu jsme narazily i na téma antikoncepce po porodu. To samé téma jsme před časem otevřely na dětském hřišti se „spolu-matkami“. Popisovaly jsme si zážitky z návštěvy gynekologa po porodu.

Gynekolog většině z nich aktivně nabízel hormonální tělísko, které je zbaví menstruace. Dozvěděly se tam, že menstruace je zbytečná a není potřeba se s ní otravovat.

Jak gynekolog může říkat něco takového o menstruaci? Co vše se v těle během menstruace odehrává a jak funguje hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce způsobuje, že je naše tělo uměle těhotné. Jsme neustále v jiném stavu. Při užívání antikoncepce totiž krvácení buď nenastává, nebo se jedná se o tzv. pseudomenstruaci.

Hormonální antikoncepce zařídí, že nenastane přirozená ovulace – což je proces dozrávání vajíček připravených k oplodnění. A tak nedochází k růstu sliznice, tudíž není co vylučovat krvácením. Krvácení, jež vzniká přirozeně při menstruačním cyklu, je jiné – vzniká zánikem žlutého tělíska, nikoliv hormony.

Když jsme v jiném stavu, nemůžeme být v plné síle. Být živé, vášnivé, bláznivé, emocionální, tvořící, kritické, silné a někdy i ničící a bojující.

Menstruace nám dává vnitřní sílu. Je to očistný proces.

Podle tradiční čínské medicíny je menstruace silně spojena s našimi játry, a tedy i naším hněvem, který s játry souvisí. A tak s prvním dnem menstruace odchází nejen neoplodněné vajíčko, ale i všechen hněv a negativní emoce, které se v ženě nahromadily.

anikoncepce po porodu

Menstruace nám dává dar. DAR ŽIVOTA.

V okamžiku menarche procházíme bránou z dětství do ženství.

Umožňuje nám prožívat všechny ženské archetypy – dívky, milenky/matky, čarodějky i vědmy. Připravuje nás na možnost plodit děti. Naše lůno a náš menstruační cyklus nám přinášejí mnoho úžasných a posilujících schopností a darů.

Ale to nám nikdo neříká. Proto si myslím, že je důležité šířit osvětu o tomto tématu.

Menstruační krev bývala uctívána a používána i při obřadech hojnosti. I dnes ženy s menstruační krví pracují. Rozhovor o tomto tématu s malířkou Šárkou Štroufovou si můžete poslechnout zde.

Já sama jsem hormonální antikoncepci od svých 16 let brala, tehdy jsem začínala intimně žít a tato forma ochrany před nechtěným těhotenstvím bývala běžnou. Měla jsem třífázovou (dávka progestinu postupně stoupá a ve třetí třetině aplikace může být zvýšena i dávka estrogenu), tenkrát byla nabízená, jako ta nejbezpečnější.

Ovšem 9 let poté jsem menstruovala 4 týdny v kuse, hormonální antikoncepci jsem okamžitě vyřadila ze svého života a začala se více zajímat o toto téma.

Začala jsem menstruaci vnímat jako rubínový vodopád a osvojovala si všechny její dary. Více a více se nořila do daru cykličnosti, zkoumala svůj jedinečný rytmus a hrála si s výběrem menstruačních pomůcek. Dnes už naplno využívám jednotlivé fáze cyklu k plánování osobního i pracovního života. Tím si ušetřím notnou dávku energie.

Pokud nevíš, jak svou cykličnost sledovat, zde si můžeš stáhnout tabulku, kterou jsem pro tento účel vytvořila.

Díky barvám, které zaznamenáváš v tabulce není na konci měsíce nutné procházet zápisky zpětně. Dostaneš krásný přehled o tom, jaký je ten tvůj osobní jedinečný rytmus. A díky tomu můžeš snadněji plánovat aktivity tak, aby ses nevyčerpávala činnostmi, které ti půjdou v jiné fázi menstruačního cyklu snadněji.

Srdečně tě k tomu zvu.