Bolestivá menstruace

žena mentruační bolest

Menstruace nemá bolet a když bolí, tak to něco znamená.

Bolestivá menstruace je následek. A každý následek musí mít i nějakou příčinu.

Ať už jsou to fyzické důvody (např. onemocnění typu endometrióza nebo PCOS), nebo nepříznivý vztah k menstruaci a svému ženství obecně.

Nejčastější příčinou bolestivé menstruace jsou nedostatečně uvolněné svaly pánevního dna. Děloha tak musí k vypuzení odloučené děložní sliznice použít silné stahy. Čím víc se dokážete uvolnit, tím celý proces poběží víc hladce.

Kde vlastně pánevní dno hledat?

Pánevní dno tvoří 28 svalů ve 3 vrstvách.

Rozpíná se mezi kostrčí, stydkou sponou a sedacími kostmi. Najdeme v něm otvory pro konečník, močovou trubici a u žen ještě pro pochvu.

Pánevní dno podpírá naše vnitřní orgány a pro jeho správné fungování je důležité, aby bylo pevné, ale zároveň pružné.

Pánevní dno by žena neměla brát jen jako sval. Je to centrum naší ženskosti. Říká se, že je to ten nejcitlivější barometr, který v těle máme. Vše s námi prožívá, ale my jsme od něj často odpojené, nevnímáme jej. A to je chyba.

Stažené pánevní dno je sice příčinou bolesti při menstruaci, zároveň je ale i následkem něčeho, co stažení způsobuje, a to může být třeba stres, napětí, nedostatek odpočinku, vysoké pracovní nasazení, nespokojenost ve vztahu, stažení se do sebe, náročné fyzické (sportovní) výkony a další.

Pátrejte po příčině příčiny.

Jak se naučit pánevní dno uvolnit?

Velmi důležitá je relaxace a umění svaly pánevního dna uvolnit. Pomůže vám hluboký dech, teplo, odpočinek.

A protože pánevní dno je propojeno i s naší čelistí a chodidly, k uvolnění přispěje i nezatínání čelisti, což ve stresu často nevědomě děláme, masírování plosek nohou nebo třeba bosá chůze v přírodě.

Cviky pro aktivaci a zpevnění pánevního dna jsou mnohdy z pohledu pozorovatele úplně neviditelné.

Pracujete s hlubokými svaly středu těla. Některé lze naprosto nepozorovaně cvičit třeba ve frontě u pokladny nebo při čekání na autobus.

Aktivovat pánevní dno můžete třeba pomocí Kegelových cviků. Nebo vám cvičební plán přímo na míru sestaví na fyzioterapii pánevního dna. Benefitní účinky má i pilates a doporučit můžu i školu pánevního dna 3×3 od Renaty Sahani.

Ženy, pečujme o své pánevní dno, abychom byly co nejdéle zdravé, krásné a šťavnaté.

Tipy JAK SE ZBAVIT BOLESTIVÉ MENSTRUACE si můžete zdarma stáhnout TADY nebo se nechte inspirovat dalším článkem Menstruace je naší součástí.