Yule – zimní slunovrat

stonehenge

Yule – původně pohanský svátek zimního slunovratu, je považován za nejdůležitější svátek kola roku. O zimním slunovratu je nejdelší noc a nejkratší den. Je to doba největšího temna a očekávání světla. Letos nastane v pondělí 21. prosince v 11:02 hod.

Typickými barvami pro oslavy zimního slunovratu, stejně jako Vánoc jsou červená, nachová, zelená a bílá. Obydlí se zdobí zelenými větvičkami, jmelím a cesmínou. Větvičky jehličnanů byly symbolikou věčného života. Původně keltským zvykem je i ozdobený stromeček. Naši předkové na něj věšeli drobné obětiny určené božstvům.

Dalším symbolem tohoto svátku je Yule poleno. Byl to kus čerstvě uřezaného dřeva, které se zdobilo zelenými větvičkami a stuhami, žehnalo se mu pivem nebo svařeným vínem, a poté se slavnostně zapálilo v krbu. Poleno mělo zajistit dostatek světla a tepla po celou zimu.


Na zimní slunovrat bychom neměli zapomenout na jmelí.
Představuje život uprostřed temného zimního času, také mír, štěstí, ale i pocity soudržnosti a vzájemnosti. Tradičně se věšelo nade dveře. Věří se, že svázané červenou stužkou přináší harmonii do domácnosti a líbání pod jmelím přináší lásku a zajišťuje plodnost.

Je to část roku, kdy se naprosto přirozeně noříme do sebe a vytahujeme stíny na světlo. Zve nás k odpočinku, klidu, pasivitě, ale i hledání našich životních hodnot, vize a smyslu našeho života.

Jak oslavit tento svátek vědomě a proč je letos tak významný?

Letošní slunovrat je 800 let očekávaný z astronomického i astrologického hlediska. Letos se na obloze vyskytne vzácný úkaz v podobě přiblížení Jupiteru a Saturnu. Staré indiánské proroctví toltéckého kmene Olmec-Teotihuacan říká, že: “When 8000 drums beat together, a healing process of Mother Earth will commence“

Tipy na slunovratové rituály:

Rituál pouštění Sepište si na papír odpovědi na otázky:

  • Co můžeme a potřebujeme pustit?
  • Jaká přesvědčení nám už neslouží?
  • Jedeme na autopilota?
  • Chceme pustit nějaké nefunkční vzorce?
  • Co už s námi není v souladu?

  • Zároveň při bilanci letošního roku sepište i věci, za které jste vděčni.
  • Co se nám povedlo?
  • Co nového jsme se naučili?
  • Jaké zkušenosti jsme získali?

Tento papírek si minimálně po dobu kouřových nocí nechte na viditelném místě – třeba na lednici.

Vše staré a nefunkční – věci, reakce a přesvědčení, které nám už neslouží a nechceme si je nést do dalšího roku, spalme v ohni. Ať už venku s přáteli kolem velkého ohně, nebo sami ve svých domovech usvíčky.

Rozlučme se se vším starým a nechme to odejít ze svého života i mysli, abychom uvolnili místo pro vše nové, co si chceme přivolat.

Rituál uzavírání


 Mnou velmi oblíbený slunovratový rituál spočívá v rozjímání a bilancování každého měsíce stávajícího roku.

Připravím jednu velkou středovou svíčku, která symbolizuje slunce a pod ní si dám papírek, na kterém jsou sepsaná má přání pro nadcházející rok. Okolo rozmístím 12 svíček a pod každou vložím papírek s událostmi, které mě ovlivnily ten daný měsíc.

To, co už mi neslouží a co si s sebou nechci nést do dalšího období rituálně spálím v nehořlavé misce.

Doba temna je ideální i pro věštění, pokušení nahlédnout do událostí příštího roku. Určitě doma některé věštící rituálky děláváte na Vánoce. Proč to nezkusit o pár dní dřív, na zimní slunovrat?

Můžeme rozkrajovat jablka, odlévat olovo nebo vosk, pouštět lodičkyze skořápek vlašských ořechů po vodě, házet pantoflem, rozhodit runy,nebo si vyložit 12 karet.

ritual-pousteni

12 kouřových nocí


11 dnů a 12 nocí je čas, který zbývá při porovnání slunečního a měsíčního cyklu roku. Tento čas měl zvláštní význam. Pozorovalo se dění v přírodě – počasí, chování zvířat, stromy apod. Podle toho se věštil průběh příštího roku. Každá z 12 nocí symbolizovala jeden z měsíců nastávajícího roku – od ledna do prosince.

Rituál vykuřování s dvanácti kouřovými nocemi souvisí, začíná se pálit od zimního slunovratu. Nejvhodnější dny pro vykuřování – zejména 21., 24., 31.12 a 5.1. Byliny mají v těchto dnech mimořádné účinky.

Každá noc představuje jeden měsíc v roce, v té noci můžeme spálit, očistit, odpustit, ale také napravit vše, co jsme v odcházejícím roce nestihli. Naši předci 12 dní po slunovratu nepracovali, udržovali se v klidu a soustředili se na to, co bude další rok následovat.
Byla to doba bezčasí, svatá doba.

Dovolme si odpočívat, abychom měli dostatek energie do dalšího aktivního období.
Najděme si čas na bytí v přírodě, která nás inspiruje ke zklidnění a odpočinku.

Pf2021